چه ادویه هایی را در فصل زمستان بخوریم؟

چه ادویه هایی را در فصل زمستان بخوریم؟

ادویه ها دارای اثرات آنتی اکسیدانی، تعدیل عملکرد آنزیم ‌‌ها، تحریک سیستم ایمنی، کاهش التهاب و اثرات آنتی باکتریال هستند که می تواند در فصل زمستان برای بدن بسیار مفید باشد.

در این مطلب چند ادویه مفید برای فصل سرد زمستان را شرح می دهیم:

 

جوز هندی

جوز هندی برای درمان و تسکین بسیاری از درد‌ها مفید شناخته شده است. در طب سنتی برای تسکین علایم سرماخوردگی توصیه می‌شود این ادویه را با کمی آب و آرد ترکیب و از آن ضماد تهیه کنید و و روی پارچه کتان مالیده، روی سینه قرار دهید.

هل

هل از دیگر ادویه‌های مفید برای فصل زمستان است و متخصصان طب سنتی خوردن چای هل را برای معالجه سرفه، سرماخوردگی و تب مفید می‌دانند. علاوه بر این هل به بهبود روحیه و بازیابی انرژی و توان از دست رفته ناشی از بیماری کمک می‌کند، اضطراب و نگرانی را کاهش می‌دهد و در رفع افسردگی مؤثر است.

زیره

دانه‌های زیره دارای خاصیت ضدعفونی‌کنندگی هستند و برای درمان سرماخوردگی‌های معمولی شایع در فصل سرما مفیدند. زیره از سرفه جلوگیری می‌کند و برای سیستم تنفسی بدن مفید است، همچنین از آنجایی که طبع گرمی دارد، بدن را در برابر سرمازدگی حفظ و از تجمع مخاط در مجاری تنفسی جلوگیری می‌کند. دانه‌‌های زیره حاوی آنتی‌اکسیدان‌‌های قوی از جمله کاروتن، گزانتین، زآگزانتین می‌‌باشد. این ترکیبات از بدن در مقابل رادیکال‌‌های آزاد حفاظت می‌‌کنند بنابراین بدن را در مقابل سرطان، عفونت و سایر بیماری‌‌ها محفوظ می‌‌دارند.

 

چه ادویه هایی را در فصل زمستان بخوریم؟
چه ادویه هایی را در فصل زمستان بخوریم؟

دارچین

دارچین به عنوان یک ادویه با طبع گرم، از دیگر ادویه‌های مفید برای فصل زمستان است. همچنین دارچین خاصیت ضدعفونی کنندگی خوبی دارد و به ویژه در از بین بردن عفونت‌های دهانی و گلو موثر است. متخصصان طب سنتی دارچین را دارویی عالی برای سرماخوردگی‌ها، گرفتگی بینی، اخلاط و آنفولانزا می‌دانند و برای کاهش تب نیز مفید است.

آویشن

خواص آویشن برای سرماخوردگی بسیار گسترده است و در طب سنتی به عنوان یکی از مهمترین ادویه‌های مفید برای فصل زمستان معرفی می‌شود. آویشن گیاهی با طبع گرم و خشک است و به درمان سرفه‌های سخت، درمان سرماخوردگی و کاهش علائم آن کمک می‌کند. همچنین به دلیل خاصیت ضد التهابی، روی باکتری‌های دستگاه تنفسی موثر است. این گیاه خاصیت خلط‌آور داشته و در رفع علائم سرماخوردگی‌های همراه با خلط سینه و سرفه‌های تحریکی مفید است و تا حد زیادی عفونت و چرک بدن و گلو را از بین می‌برد.

 

نویسنده مطلب: مهسا اباذری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =