پنچ خاصیت روغن زنیان که تا به حال نمی دانستید

پنچ خاصیت روغن زنیان که تا به حال نمی دانستید

زنیان یک گیاه بوته ‌ای یک ‌ساله با ارتفاعی حدود یک متر هست.  گیاه زنیان دارای شاخه ‌های بدون کرک و برگ‌ های نازک ظریف بسیار زیادی است. زنیان گل‌ های زیبای سفید رنگی دارد که به شکل چتر در انتهای شاخه ‌ها جمع شده‌ اند. بعد از رشد مناسب زنیان میوه‌ هایی از آن حاصل می ‌شود که زرد رنگ و متمایل به قهوه‌ ای به شکل بیضی هستند و روی این میوه‌ها و دانه ‌ها چند خط عمودی و کمی روشن ‌تر از رنگ خود میوه‌ها دیده می‌ شود.

روغن زنیان در واقع یکی از انواع روغن های ضروری یا فرار است که دارای خواص ضد درد طبیعی است و در طب سنتی برای درمان سریع دندان درد استفاده می شود. همچنین روغن زنیان در درمان جوش صورت مفید بوده و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

در زیر به بیان چند خاصیت این روغن برای سلامتی می پردازیم:

درمان آکنه و جوش صورت

روغن زنیان دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که به پیشگیری و بهبود آکنه و جوش صورت کمک زیادی می کند.

ضد عفونی کننده زخم های پوستی

روغن زنیان دارای خواص ضد عفونی کننده یِ قوی است و مالیدن آن بر روی زخم های پوستی به ضد عفونی کردن و درمان سریع تر آن ها کمک می کند.

سلامت دهان و دندان را بهبود می بخشد

روغن زنیان دارای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی کننده قوی است که به از بین رفتن باکتری های عامل بوی بد دهان کمک کرده و خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را کاهش می دهد.

 

پنچ خاصیت روغن زنیان که تا به حال نمی دانستید
پنچ خاصیت روغن زنیان که تا به حال نمی دانستید

درمان بی اشتهایی

برخی تحقیقات نشان داده که بوییدن روغن زنیان باعث تحریک اشتها شده و بی اشتهایی را درمان می کند.

درمان یبوست

روغن زنیان یکی از بهترین روش های طبیعی و خانگی برای درمان یبوست مزمن است، یک یا دو قطره روغن زنیان را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و صبح ناشتا بنوشید تا یبوست شما درمان شود.

طبع روغن زنیان

طبیعت روغن زنیان در طب سنتی گرم می باشد. روغن زنیان حاوی مقادیر بالای تیامین، نیاسین، کلسیم، پتاسیم، سدیم، فسفر، آهن، تیمول و اسید های چرب است.

 

عوارض و مضرات روغن زنیان

تاکنون هیچ گونه گزارشی از عوارض و مضرات روغن زنیان گزارش نشده با این وجود توصیه می شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن جدا اجتناب کنند.

نوزادان و کودکان سیستم ایمنی ضعیف تری دارند به همین دلیل توصیه می شود که از مصرف روغن زنیان برای آن ها خودداری کنید چون ممکن است باعث واکنش های آلرژیک و حساسیت شود.

 

نویسنده مطلب: مهسا اباذری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =