نیاسین

نیاسین یا ویتامین ب ۳ چیست و چه کاربردی دارد؟

ویتامین B3 که با عنوان نیاسین نیز در میان افراد شناخته می شود جزیی از ویتامین های گروهB  است.

استفاده از این ویتامین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد زیرا برای درمان کلسترول بالا مورد استفاده قرار می گیرد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ویتامین B3 نقش مهمی در کاهش فشار خون بازی می کند. این ویتامین با عنوان نیکوتین آمید ، نیکوتینیک اسید و ویتامین PP نیز شناخته شده است زیرا از بروز بیماری پلاگر جلوگیری می کند.

این ویتامین به عنوان یکی از راههای درمان کلسترول بالای خون و کاهش سطح کلسترول خوناستفاده می‌شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که نیاسین می‌تواند سطح کلسترول خوب خون یا HDL را افزایش و سطح تریگلیسیرید و کلسترول بد خون (LDL) را کاهش دهد.  از آنجایی که نیاسین فقط در مقادیر زیاد خاصیت درمانی برای کلسترول خون دارد و میزان بالای نیاسین ممکن است باعث آسیب رسیدن به کبد، مشکلات دستگاه گوارش و یا عدم تحمل گلوکز شود، شما نباید بصورت خودسرانه آن را مصرف کرده و حتما با دستور و مشورت پزشک اقدام به مصرف آن نمایید.

 

نیاسین
نیاسین

خطرات مصرف نیاسین:

این ویتامین در مقادیر کم بی‌خطر و مطمئن می‌باشد. اما در مقادیر بالا که برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود.

نیاسین می‌تواند باعث ایجاد مشکلات کبدی، زخم معده، تغییر سطح گلوکز، آسیب رساندن به ماهیچه‌ها، کاهش فشارخون، تغییر ریتم تپش قلب و سایر مشکلات گردد. افرادی که دچار مشکلات کبد و کلیه، دیابت، فشارخون بالا و یا سایر بیماری‌ها می‌باشند، باید قبل از مصرف نیاسین با پزشک مشورت کنند.

تداخلات دارویی نیاسین:

مکمل های نیاسین می‌توانند با داروهایی از جمله داروهای دیابت، رقیق کننده خون، داروهای ضد تشنج، داروهای فشار خون، هورمون‌های تیروئیدی و آنتی بیوتیک ها تداخل داشته باشد. مصرف الکل با مکمل های آنتی اکسیدان دار و یا جینکو نیز می‌تواند تداخل داشته باشد. همچنین مصرف نیاسین با الکل خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی را افزایش می‌دهد.

نویسنده مطلب: مهسا اباذری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 4 =