خواص فوق العاده عسل مریم گلی که نمی دانستید

خواص فوق العاده عسل مریم گلی که نمی دانستید

مریم گلی یک گیاه چهارفصل است که تا ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر رشد می ‌کند. این گیاه دارای ساقه چوبی و ریشه‌ ای بسیار مستحکم است. برگ و رنگ گل آن ممکن است با توجه به نوع کشت، تفاوت زیادی با یکدیگر داشته باشند، اما مریم گلی معمولی در بالا به رنگ سبز نقره‌ای و در پایین تقریباً سفید با برگ‌های بیضوی شکل و گل‌های پیچ خورده آن دارای رنگ‌هایی مختلف از بنفش تا صورتی نزدیک به سفید هستند. ساقه این گیاه همانند مشخصه سایر نعناعیان، مربعی است

 

عسل مریم گلی از گروه عسل‌های تک گل است و بنابراین بیشترین کاربرد آن برای درمان بیماری‌ها است. خواص این عسل برگرفته از خواص مریم گلی است و طبع آن همانند طبع خود گیاه، گرم و خشک است. برخی از مهمترین خواص عسل مریم گلی عبارتند از:

۱- تقویت اعصاب و مغز

گیاه مریم گلی، آرام‌بخش و مقوی اعصاب است و استفاده از عصاره، دمنوش و عسل آن، از گذشته برای تقویت حافظه توصیه می‌شده است. تحقیقات نشان داده است این گیاه در پیشگیری و درمان آلزایمر موثر است.

۲- کاهش قند و فشار خون

مصرف عسل مریم گلی برای کاهش قند و فشار خون موثر است و مصرف آن به پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. البته مصرف آن برای بیماران دیابتی بایستی با احتیاط صورت گیرد.

۳- تقویت معده، بهبود سوء هاضمه و رفع نفخ

از خواص عسل مریم گلی، کمک به تسکین درد یا گرفتگی عضلانی معده است و از سوزش معده نیز جلوگیری می‌کند. این عسل همچنین یک ضد نفخ موثر است و به بهبود سوء هاضمه و درمان اسهال کمک می‌کند.

۴- خاصیت ضد عفونی کننده

عسل مریم گلی دارای خاصیت ضد عفونی کننده بسیار قوی است و مصرف آن با افزایش موضعی تولید گلبول‌های سفید، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

 

خواص فوق العاده عسل مریم گلی که نمی دانستید
خواص فوق العاده عسل مریم گلی که نمی دانستید

۵- خاصیت ضد سرطان

همانند دیگر انواع عسل، عسل مریم گلی نیز منبع آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است و دارای ویژگی ضد التهاب بوده و می‌تواند عوامل التهاب‌زا را در بدن از بین ببرد و از این رو به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند.

۶- درمان سرفه

تسکین و درمان سرفه از خواص این گیاه است و مصرف آن به بهبود سرماخوردگی کمک می‌کند.

۷- خاصیت ضد میکروب، باکتری، قارچ و عفونت

به دلیل خاصیت ضدعفونی کنندگی که عسل مریم گلی دارد، استفاده از آن به درمان آفت دهان کمک می‌کند.

۸- کاهش عوارض دوران یائسگی

از خواص مریم گلی کمک به کاهش گُرگرفتگی و تعریق زیاد شبانه در دوران یائسگی است و عسل تهیه شده از این گیاه نیز همین خواص را دارد و مصرف آن در این دوران مفید است.

۹- قطع ترشح شیر ماردان شیرده

مصرف عسل مریم گلی باعث خشک شدن اکثر ترشحات بدن از جمله عرق، بزاق و رفع تولید خلط در دهان، گلو، ریه‌ها و کم شدن ترشح شیر می‌شود.

 

مضرات عسل مریم گلی

با وجود گسترده بودن خواص عسل طبیعی، استفاده از هر نوع عسل به ویژه عسل‌های تک گل برای درمان بیماری‌ها، بایستی با مشورت پزشک متخصص صورت گیرد.

مصرف عسل مریم گلی برای کودکان زیر یکسال ممنوع است، همچنین به خاطر داشته باشید که زنان باردار یا زنان شیرده، نمی‌توانند این نوع عسل را مصرف کنند.

 

نویسنده مطلب: مهسا اباذری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + نه =