بیماران مبتلا به تب مالت چه رژیم غذایی بگیرند؟

بیماران مبتلا به تب مالت چه رژیم غذایی بگیرند؟

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، تب مالت بیماری است که از طریق دام و فرآورده‌های دامی به انسان منتقل می‌شود. علاوه بر این، ابتلا دام‌ها به این بیماری نیز عوارضی از قبیل سقط جنین، کاهش وزن، کاهش شیر را به دنبال دارد که سبب منع فروش و صادرات دام شده و در نهایت ضررهای هنگفت اقتصادی را به دنبال دارد.

تب مالت چگونه منتقل می‌شود؟

مصرف شیر خام، پنیر تازه، آلوده بودن ظروف مورد استفاده، تماس مستقیم با دام‌های مبتلا به تب مالت، تنفس گرد و غبار موجود در طویله حیوانات آلوده و انتقال آلودگی توسط حشرات همگی از عواملی هستند که در انتقال تب مالت بسیار تاثیرگذارند.

بیماران مبتلا به تب مالت چه رژیم غذایی را باید اتخاذ کنند؟

تب مالت بیماری عفونی است که احتمالا چندین ماه به طول می‌انجامد. در این بازه زمانی باید رژیم غذایی به گونه‌ای انتخاب شود که نیاز بدن به پروتئین، انرژی و سایر مواد مغذی به خوبی تامین گردد.

پروتئین

دریافت پروتئین باید به گونه‌ای باشد که تخریب پروتئین بدن جبران شود. میزان نیاز بدن به پروتئین می‌تواند از ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم در روز متغیر باشد.

انرژی

بیماران تب مالتی به طور میانگین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلوکالری انرژی در روز نیاز دارند. چنانچه تب مالت با تب بالایی همراه باشد، این میزان به ۵۰۰۰ کیلوکالری در روز نیز می‌رسد.

بیماران مبتلا به تب مالت چه رژیم غذایی بگیرند؟
بیماران مبتلا به تب مالت چه رژیم غذایی بگیرند؟

مواد معدنی

ابتلا به تب مالت، تعریق بسیاری را به دنبال دارد که مقادیر بالایی از سدیم و پتاسیم را از بدن دفع می‌کند. پتاسیم را می‌توان از شیر و آبمیوه به دست آورد. اضافه کردن نمک به غذا هم می‌تواند گزینه خوبی باشد.

کربوهیدرات

جهت جبران ذخیره گلیکوژن بدن لازم است که انواع کربوهیدرات‌های زودهضم در برنامه غذایی این بیماران گنجانده شود. گلوکز از جمله کربوهیدرات‌هایی است که باید هر چه زودتر به همراه مایعات به بیمار داده شود تا ذخیره گلیکوژن بدن تامین شود.

انواع ویتامین‌ها

از آن جایی که کمبود ویتامین C سبب تضعیف توانایی بدن در تولید عوامل موثر برای عکس‌العمل‌های سیستم دفاعی بدن می‌شود، باید حتما در رژیم غذایی بیماران مبتلا به تب مالت گنجانده شود.

کمبود ویتامین‌ها موجب کاهش مقاومت طبیعی بدن می‌شود و این احتمال وجود دارد که برخی از ویتامین‌ها نظیر ویتامین آ کاهش یابد. دریافت مقدار کافی ویتامین آ موجب تحریک مرکز فعالیت ایمنی بدن می‌شود.

توجه داشته باشید که الگوی تغذیه‌ای بیماران مبتلا به تب مالت باید به گونه‌ای باشد که ابتدا از مایعات شروع شده و به تدریج به سمت غذاهای نرم و سپس رژیم غذایی معمولی ختم شود. از آن جایی که معمولا بیماران اشتهای کمی به مصرف مواد غذایی دارند، باید سرو غذا به گونه‌ای صورت گیرد که اشتها برانگیز باشد.

نویسنده مطلب: مهسا اباذری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =