خواص سس سویا

از خواص سس سویا چه می دانید؟

سس سویا  جز غذاهای شرقی و جنوب شرقی آسیا است. این ماده از چین آمده است؛ چینی ها در حدود ۵۰۰۰ سال پیش به عنوان یکی از منابع اولیه تغذیه ی خود استفاده می کردند. امروزه این سس درکشور های مختلفی و در بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار می گیرد و گفته می شود که برای سلامت مفید است. این سس  به عنوان مهم ترین سس در شرق دور شناخته شده است، حتی در تمام رستوران های دورافتاده شرقی، سس سویا  وجود دارد. خواص سس سویا بسیار است در اینجا به چند مورد اشاره شده است.

معمولا سس سویا رنگ سیاه دارد و دارای طعم شور است و از جوانه های دانه  سویا ساخته شده است. اما سسس سویا روشن هم وجود دارد. سس تیره سسی است که مدت زمان زیادی از تهیه آن می گذرد و رنگ قهوه ای یا مشکی پیدا کرده است. سس روشن تازه تر وشورتر است.

خواص سس سویا

 

حتما بخوانید  با رژیم غذایی متفاوت از انسداد رگ ها جلو گیری کنید

خواص سس سویا

سس سویا، برای تحریک اشتها بکار می رود. افرادی که می خواهند وزن خودرا افزایش دهند، می توانند در رژیم غذایی خود از سس سویا استفاده کنند. همچنین سس سویا برای افراد ضعیف البنیه بسیار مفید است.

از سس سویا به دلیل داشتن غلظت و بوی تند آن، برای از بین بردن بوی گوشت استفا ده می شود.سویا خاصیت سم زدایی دارد. سس سویا را به غذاهایی که تردید دارید سالم باشد بزنید سم آنرا خنثی می کند.

سس سویا ملین و خنک کننده است برای سوختگی پوست مفید می باشد. اگر زن حامله در معرض خطر سقط جنین باشد به او سس سویا بدهید. و همچنین اگر ادرار کسی بخون آلوده باشد  سس سویا درمان آن است .

سس سویا ضد حساسیت یا حساسیت زا ؟

طبق تحقیقات محققانَ سس سویا به عنوان یک چاشنی بالقوه برای درمان بیماری های آلرژیک امید بخش است و در بهبود بیماران با حساسیت فصلی و چند ساله ی ورم غشاء مخاطی بینی موثر  می باشد. از این رو مصرف سس سویا به دلیل فعالیت هیپوآلرژنیک و ضد حساسیتی آن می تواند برای بیماران آلرژیک مفید باشد. مقاله ی درمورد عملکرد سس سویا بر سیستم ایمنی بدن توسط کوبایاشی منتشر شده است.

با اینکه سس سویا ضد حساسیت است اما خود سویا  ممکن است آلرژی زا باشد.آلرژی سویا نوعی آلرژی غذایی است. هیچ تحقیق در مورد شیوع آن وجود ندارد اما در کودکان بیشتر از بزرگسالان است. با بخش قابل توجهی از واکنشهای آلرژیک خوراکی همراه است که می تواند تهدید کننده حیات باشد. آلرژی سویا، چند  ساعت  پس از دریافت آن خود را نشان می دهد که  معمولا بصورت خارش در دهان می باشد. در موارد نادر، این علائم می تواند منجر به تهدید جدی زندگی شود. این حوادث عمدتا در افراد مبتلا به آسم رخ می دهد و افرادی که در حال حاضر دارای واکنش های آلرژیک نسبت به سایر مواد غذایی هستند.

طبق تحقیقاتی که وجود دارد سویا  که برای سیستم ایمنی بدن مفید بوده و سیستم گوارش و سیستم قلبی عروقی  را بهبود می بخشد . به دلیل آنتی اکسیدان های موجود در آن برای سلامت قلب مفید است.اما سس سویا می تواند یک مشکل برای فشار خون و سلامت قلب و عروق باشد زیرا سدیم آن زیاد است. به همین دلیل، کسانی که نباید نمک مصرف کنند باید از سس سویا دور باشند.

منبع  ساعت ۲۴

نویسنده مطلب: مهسا اباذری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + شش =