رابطه کابینت با سرطان

آیا می‌دانستید کابینت آشپزخانه با خطر ابتلا به سرطان در ارتباط است؟

احتمالا تنها موردی که هیچ‌گاه تصور نمی‌کردید می‌توانند موجب ایجاد سرطان شود، کابینت‌های موجود در آشپزخانه است؛ اما محققان طی آزمایشی به این نتیجه رسیدند که ماده PCB موجود در کابینت‌ها، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

دانشمندان هوای داخل و خارج ۱۶ منزل مسکونی در ایالات متحده را مورد بررسی قرار داده و به سطوح بالایی از PCB که به کارگیری آن از سال ۱۹۷۹ ممنوع شده بود، دست یافتند. میزان این مواد شیمیایی در خانه افراد مسن که سالیان طولانی‌تر از این مواد استفاده می‌کردند، بیشتر بود.

گروهی به رهبری پروفسور Keri Hornbuckle به بررسی این مورد پرداختند و پس از بررسی‌های دقیق‌تر، متوجه گازهای خروجی خطرناک شدند. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن پرداختیم، PCBها در سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک ماده سرطان‌زا شناخته شده و استفاده از آن در ایالات متحده از ۴ دهه پیش ممنوع اعلام شده بود.

بررسی‌ها و آزمایش‌های این گروه، بیش از ۱۶ هفته به طول انجامید. در نهایت یک منبع ناشناخته از PCB را یافتند و پروفسور هورنباکل اعلام کرد در خانه هایی که از این ماده شیمیایی استفاده شده، امکان ابتلا به بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های کبدی و سرطان افزایش یافته و حتی می‌تواند عملکرد جنسی را نیز تهدید کرده و تاثیر منفی بگذارد.

 

رابطه کابینت با سرطان
رابطه کابینت با سرطان

 

PCB چیست؟

مواد شیمیایی PCB، سال‌هاست که به عنوان عامل موثر در بروز سرطان شناخته شده و سازمان بهداشت جهانی استفاده از آن را در ایالات متحده و بریتانیا ممنوع اعلام کرده است. این مواد شیمیایی حدود ۲۱۰ تغییر در بدن ایجاد کرده که مهم‌ترین آن‌ها اختلال در سیستم تولید مثل و بیماری‌های کبدی است.

سال گذشته محققان دانشگاه نیوکسل حدود ۱.۳ میلیون تن PCB را در مرنتون ترانک (عمیق‌ترین قسمت اقیانوس) یافتند که پیش از ممنوعیت تولید شده بودند؛ اما برخی دانشمندان بر این باورند که تاکنون یک سوم از این مواد به محیط زیست وارد شده است. پژوهشگران در این مطالعه متوجه شدند که ماده شیمایی PCB می‌تواند منجر به عدم یادگیری در کودکان نیز شود.

منبع: نمناک

نویسنده مطلب: مهسا اباذری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =