آیا بچه‌های بدغذا به اشتهاآور نیاز دارند یا خیر؟

آیا بچه‌های بدغذا به اشتهاآور نیاز دارند یا خیر؟

یکی از دغدغه‌های اصلی که اکثر مادران با آن مواجه هستند، بی‌اشتهایی یا کم غذایی کودکان است. همه ما تاکنون کودکان بسیاری را دیده‌ایم که همه انواع غذاها را نمی‌خورند تا ریزمغذی‌های مورد نیاز بدنشان تامین شود. از این رو مادران دست به دامان متخصصان تغذیه می‌شوند تا مشکل فرزند خود را برطرف سازند. در این بین نیز مادرانی هستند که خودسرانه اقدام به خرید داروهای اشتهاآور می‌کنند تا از این طریق بر مشکل بدغذایی کودک خود فائق آیند؛ اما غافل از این که انجام این عمل می‌تواند عوارضی را در پی داشته باشد.

در ادامه مقاله فوق قصد داریم شما را با عملکرد داروهای اشتهاآور آشنا کرده و بررسی کنیم که این داروها خطرناک هستند یا خیر؟ در هر صورت توصیه ما به شما این است که پیش از انجام هر کاری با پزشک مربوطه مشورت کنید.

داروهای اشتهاآور چگونه باعث افزایش اشتها می‌شوند؟

داروهای اشتهاآور نوعی آنتی هیستامین هستند که یکی از عوارض آن تاثیر بر اشتهاست. از جمله معروف ترین و مهم ترین داروهای اشتهاآور می‌توان به سیپروهپتادین اشاره کرد که به عنوان یک داروی آنتی هیستامین و ضدآلرژی امروزه در درمان برخی آلرژی های غذایی، آلرژی های مداوم فصلی، آلرژی های مرتبط با خون و پلاسما، آلرژی های خفیف پوستی و برخی درمان های پوست تجویز می شود.

آیا بچه‌های بدغذا به اشتهاآور نیاز دارند یا خیر؟
آیا بچه‌های بدغذا به اشتهاآور نیاز دارند یا خیر؟

داروهای اشتهاآور چه عوارضی بر کودکان ایجاد می‌کند؟

گیجی، خواب آلودگی، عدم تمرکز، تپش قلب، کاهش فشار خون، نخوابیدن، اسهال، یبوست و استفراغ از عوارض این گونه داروها بر کودکان است. علاوه بر این، می‌توان عوارضی همچون کاهش هشدارهای مغزی و اختلال در دفع ادرار را نیز به همراه داشته باشد.

کودکان از چه سنینی مجاز به مصرف داروهای اشتهاآور هستند؟

سازمان غذا و داوی امریکا، مصرف داروهای اشتهاآور را برای کودکان زیر دو سال ممنوع اعلام کرده است. در کودکان بین ۲ تا ۴ سال نیز به علت احتمال ایجاد مسمومیت بهتر است از مصرف آن خودداری شود. کودکان بالای ۴ سال نیز می‌توانند تحت نظر پزشک و برای مدت زمان کوتاه از داروهای اشتهاآور مصرف کنند.

عملکرد داروهای اشتهاآور گیاهی بر کودکان چگونه است؟

در تهیه داروهای گیاهی از عصاره گیاهان و میوه‌ها استفاده می‌شود؛ به همین دلیل تاثیر منفی روی کودک ندارند. یکی از موادی که در تهیه این نوع دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد، انار است که به طور طبیعی اشتها را باز می‌کند.

آیا بچه‌های بدغذا به اشتهاآور نیاز دارند یا خیر؟
آیا بچه‌های بدغذا به اشتهاآور نیاز دارند یا خیر؟

بهترین داروی اشتهاآور چیست؟

بی‌خطرترین اشتهاآور، آب است؛ اما باید به این موضوع توجه داشت که اگر در مصرف آب نیز زیاده‌روی کنید، تمامی املاح و مواد ضروری بدن از بدن دفع شده و عوارض دیگری را به دنبال خواهد داشت. بنابراین مصرف هیچ ماده‌ای نباید بدون مشورت پزشک انجام شود و لازم است که حد اعتدال در آن نیز رعایت شود.

مصرف داروهای اشتهاآور در کوتاه مدت نیز عوارضی به دنبال دارد؟

مدت زمان مصرف همه داروها از اهمیت بالایی برخوردار است و به دلیل آن که داروهای بر بدن تاثیرگذارند، مصرف طولانی مدت آن‌ها توصیه نمی‌شود. نکته دیگری که باید در رابطه با بی‌اشتهایی باید توجه داشت، این است که این عارضه ممکن است در نتیجه یک بیماری پنهان مانند بیماری عفونی ایجاد شود. بنابراین شما با خوراندن این نوع داروها تنها بیماری نهفته کودکتان را پنهان می‌کنید. با این حساب بهتر است که خوردن شربت‌های گیاهی نیز زیر نظر پزشک انجام شود.

از طرفی این احتمال نیز وجود دارد که بی‌اشتهایی از بیماری هورمونی نشأت بگیرد. تیروئید، کم خونی و دیابت نیز از جمله عوامل تاثیرگذار بر بی‌اشتهایی هستند. چنانچه والدین به صورت خودسرانه داروهای اشتهاآور را به فرزندان خود دهند، ممکن است روند درمان بیماری‌های جدی‌تر به تعویق بیفتد.

نویسنده مطلب: مهسا اباذری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + پانزده =